Nie potrafimy sobie wyobrazić Panny Młodej bez kwiatów. Kwiaty subtelnie dopełniają cały strój i dodają niezwykłego uroku. Spójrzmy więc jakie bukiety ślubne trzymają Panny Młode podczas ślubu na Sycylii...
Miłość to chwilowe obłąkanie, na które lekarstwem jest małżeństwo
Miłość to chwilowe obłąkanie, na które lekarstwem jest małżeństwo
Podążając za słowami Amborose Bierce'a zapewne zgodzimy się z logiką pojmowania rzeczywistości, w której małżeństwo jest lub powinno być spoiwem każdego związku i rodziny. Jedni będą się z nią całkowicie zgadzać zaś drudzy będą mieć zupełnie odmienne zdanie. Jednakże jeśli pojawi się w naszym życiu słowo ślub, to z pewnością w naszych myślach obecne będą zarówno pozytywne emocje takie jak radość, entuzjazm, szczęście jak i nie rzadko negatywne jak lęk, strach, trema, niepewność. Obie reakcje są naturalne człowiekowi, który jest przecież istotą myślącą i nie rzadko błądzącą.
Należy zwrócić uwagę, iż ceremonie ślubne oraz towarzyszące im zwyczaje i obrzędy ulegały zmianom na przestrzeni wieków, były i są różne w różnych kulturach. Natomiast wspomniane wcześniej emocje są uniwersalne i będą nam towarzyszyć w każdym zakątku świata. Niezależnie czy znajdujemy się na półkuli północnej czy południowej, w kulturze zachodniej czy wschodniej, do zawarcia małżeństwa potrzebne są dwie strony czyli Para Młoda, za której zgodą możliwa jest ceremonia zaślubin prowadzona przez przedstawiciela państwowego czyli urzędnika stanu cywilnego oraz/lub upoważnionego duchownego, oczywiście w obecności świadków.
Aby informacja była kompletna powinno się wspomnieć dwa zdania o ślubie per procura. W myśl pre procura, z uzasadnionych przyczyn, do zawarcia małżeństwa wystarcza tylko jedna ze stron, zaś druga składa deklarację woli zawarcia związku małżeńskiego przez swego przedstawiciela. Ponadto w przypadkach szczególnych, prawo do udzielania śłubów mają inni urzędnicy jak wójt, burmistrz, pracownik urzędu konsularnego czy w niektórych krajach nawet kapitan statku. Jednak nasze ceremonie na Sycylii nie są prowadzone w myśl tego wyjątku, czy istniałby sens przeżycia ślubu na uroczej wyspie bez tej drugiej połowy?
Z pewnością ślub jest ważnym wydarzeniem w każdej społeczności oraz niewątpliwie jest jednym z obrzędów przejścia. Wejście w okres dorosły podczas którego bierzemy ślub (pomiędzy narodzinami, starością i śmiercią) jest jednym z etapów ziemskiej wędrówki Fakt zawarcia małżeństwa ma wymiar symboliczny, za którym zgodnie z tzw. cebulową koncepcją kultury G.Hofstede'a kryją się wyznawane wartości i zasady. Symbolika towarzyszy nam na każdym kroku, o której często zapominamy w codziennym życiu.
Zobaczmy więc jak najogólniej wyglądają włoskie zaślubiny, podczas których nie trudno dopatrzeć się symboliki.
W kościele, w którym odbywa się ceremonia, nad głównym wejściem zobaczyć można zawiązaną kokardę, informującą, że w tym miejscu ktoś wiąże ze sobą przyszłość. Po wyjściu z kościoła, Państwo Młodzi w drodze na rynek są obsypywani ryżem lub papierowym confetti, co symbolizuje pieniądze i szczęście.
W sali balowej przynoszone są prezenty, które są uprzednio podpisane przez Gości. Często Państwo Młodzi muszą przygotować gościom w zamian za prezenty, za okazany szacunek rodzinom, mały czekoladowy podarunek zwane la bomboniera czyli bombonierki lub orzechy w białej czekoladzie zawinięte w torebeczkach. Osobiście rozdają słodycze lub kładą je na stołach przy gościach. Gdzieniegdzie praktykowane jest jeszcze zbieranie przez Pannę Młodą pieniędzy od gości do specjalnej satynowej torebeczki. Goście wiedzą, że przeznaczone zostaną one na podróż poślubną dla młodych lub na wydatki mieszkaniowe.
Już podczas wesela, zazwyczaj po czterech kieliszakch wina, panowie wstają aby wznieść toast za Nowożeńców. Modna jest również żydowska tradycja tłuczenia przez młodych kieliszków po szampanie. Ilość części stłuczonego kieliszka, symbolizuje szczęśliwe lata spędzone razem.
Na Sycylii podczas wesela tańczy się skoczną la tarantella-odpowiednik walca weselnego.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz